Tautinių bendrijų namuose - tradicinė pavasario šventė „MARCIŠOR“

2019 m. kovo 3 d. Tautinių bendrijų namuose jau 30-ąjį kartą vyko tradicinė pavasario šventė  „MARCIŠOR“, kurią organizavo asociacija „Dačija“ (pirmininkė Lučija Bartkienė).

Kovo 1 dieną Rumunijoje ir Moldovos Respublikoje švenčiama pavasario atėjimo šventė – „MARCIŠOR”. Šventės pavadinimas yra lotynų kilmės, nuo žodžio „Martie”. Tai tradicinė pavasario šventė, susijusi su žemdirbystės ciklu, o šventės ištakos siekia daugiau nei 8000 metų. Šventės simbolis „MARCIŠOR“ - raudonas ir baltas pumpurėliai, simbolizuojantys meilę ir pagarbą.  Kiekvieną pavasarį,  kovo 1-ąją dieną, žmonės dovanoja vienas kitam šį mažą, mielą amuletą, linkėdami svajonių išsipildymo, meilės ir laimės. Raudona - ugnies, kraujo ir saulės spalva reiškia moteriškąjį pradą. Balta - vandenų skaidrumas, dangaus baltumas tai vyrų išmintis, vyriškasis pradas. Raudonai balta virvutė tai vyriškojo ir moteriškojo prado susipynimas.

Kovo mėnesio paskutinę dieną marcišorus reikia pakabinti ant medžio šakelės. Jeigu šakelė sužydės – būsi laimingas visus metus.

Šventė skatina prisiminti savo tautos papročius, tautosaką bei senelių tradicijas ir legendas.  

2017 m. gruodžio 6 d. „MARCIŠOR“ tradicija buvo įtraukta į pasaulio UNESCO nematerialųjį kultūros paveldo sąrašą.

Šventėje dalyvavo Moldovos Respublikos ambasadorius Serghei Mihov su šeima, Rumunijos ambasadorius Dan Adrian Balanescu su šeima, bendrijos „Dačija“ nariai iš Vilniaus, Kretingos ir Kėdainių. Panevėžio miesto tarybos narys, buvęs meras Vitalijus Satkevičius, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkė Gunta Rone, kitų tautinių bendrijų nariai, Vilniaus universiteto dėstytojai.

Informaciją parengė asociacijos „Dačija“ pirmininkė Lučija Bartkienė