"Dačija" minėjo veiklos 30-metį

Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ nariai minėjo įkūrimo 30-ies metų jubiliejų. Į iškilmingą renginį, vykusį rugsėjo 19 d. Tautinių bendrijų namuose, atvyko Lietuvos moldavai ir iš Kauno, Kretingos, Ispanijos. Nemažai buvo su šeimomis, vaikais.

Į susirinkusius rumunų ir lietuvių kalbomis kreipėsi bendrijos pirmininkė Lučija Bartkienė. Ji trumpai apžvelgė bendrijos nueitą kelią, pažymėjo, kad bendrija visada buvo kartu su Lietuva, kuri čia gyvenantiems moldavams ir rumunams tapo antrąja tėvyne.

Renginio dalyviai žiūrėjo filmą, pasakojantį apie bendrijos veiklą per 30 metų. Veikė fotografijų paroda, atspindinti įvarius bendrijos narių susibūrimus, šventes, įvykius. Buvo platinamas gausiai iliustruotas leidinėlis „Lietuvos tautinės bendrijos: istorijos keliu. Moldavai ir rumunai“.

Jubiliejaus proga bendrija sulaukė daug sveikinimų.

Rumunijos ambasadoriaus Lietuvoje Cosmin George Dinescu sveikinimą bendrijai perskaitė ambasados ministrė patarėja Bianca Monika Mina.

Iškilmingame minėjime taip pat dalyvavo Rumunijos ambasados antrasis sekretorius Bogdan Brinzei, ambasados konsulinio skyriaus vadovas Mihai Manolescu. 

„Dačijos“ bendriją sveikino Moldovos Respublikos ambasados Lietuvoje pirmoji sekretorė Aliona Rusu. Ji pagarsino Moldovos Respublikos Ministrės Pirmininkės Maia Sandu sveikinimą, adresuotą  „Dačijos“ bendrijos nariams.

Tautinių mažumų departamento prie LRV sveikinimą perskaitė departamento Ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vyriausioji specialistė Irma Rabcevičienė.

Moldavų ir rumunų bendruomenę sveikino Tautinių bendrijų tarybos pirmininkė Gunta Rone, Tautinių bendrijų namų direktorė Alvida Gedaminskienė, Lietuvos uzbekų bendrijos „Pachtakor“ pirmininkė Kuisin-oi Zujienė, Vilniaus apskrities totorių bendruomenės pirmininkė Galina Miškinienė, Lietuvos armėnų sąjungos atstovas Ruslanas Arutiunianas.

 „Dačijos“ bendruomenės narius išradingai skambiomis dainomis pasveikino Vilniaus vokiečių bendruomenės choras „Heimatgruss“ (vadovė Danutė Zabukienė).

Muzikinį sveikinimą renginio dalyviams dovanojo Vitalijus Satkevičius, Panevėžio miesto tarybos narys, Europarlamentaro Liudo Mažylio patarėjas. 

Šiandien, pasak L. Bartkienės, bendrija vienija apie 60 aktyvių narių. O iš viso Lietuvoje gyvena apie 600 moldavų kilmės žmonių. Besukuriant bendrijai buvo apie 1400. Po 1990-ųjų dalis išvažiavo į Moldovą, dalis patraukė į kitas Europos šalis ar net į kitus žemynus. Dabar atvyksta Rumunijos piliečių, per Europos struktūras įsikūrė keletas šeimų. Rumunijai įstojus į Europos Sąjungą, padaugėjo bendrų projektų, studentų mainų. Daugiau rumunų studentų atvyksta į „Dačijos“ renginius.