Tautinių bendrijų namuose - Marcišoro šventė

Kovo 3 d. Tautinių bendrijų namuose jau 25 kartą Lietuvos rumunų kultūros bendrija „Dačija“ (pirmininkė Lučija Bartkienė) surengė Marcišoro šventę. Joje dalyvavo bendrijos nariai, Rumunijos ir Moldovos Respublikos ambasadų Lietuvoje darbuotojai, įvairių šalies tautinių bendrijų atstovai.

Pradėjusi šventę Lučija Bartkienė pasveikino susirinkusius su pavasariu, trumpai supažindino susirinkusius su šventės ištakomis bei tradicijomis. „Kovo 1 dieną Rumunijoje ir Moldovos Respublikoje švenčiama pavasario atėjimo šventė – „MARCIŠOR”. Šis pavadinimas yra lotynų kilmės, nuo žodžio „Martie”. Tai tradicinė pavasario šventė, susijusi su žemdirbystės ciklu, o šventės ištakos siekia daugiau nei 8000 metų. Šventės simbolis „MARCIŠOR“ tai raudonas ir baltas pumpurėliai, simbolizuojantys meilę ir pagarbą.  Kiekvieną pavasarį,  kovo 1-ąją žmonės dovanoja vienas kitam šį mažą, mielą amuletą, linkėdami svajonių išsipildymo, meilės ir laimės.

 2017 m gruodžio 6 d. „MARCIŠOR“ tradiciją buvo įtraukta į pasaulio UNESCO nematerialųjį kultūros paveldo sąrašą“, - pasakojo Lučija.

Renginio dalyvius sveikino ir visoms jo dalyvėms moterims rumuniškus šventės simbolius įteikė Rumunijos ambasadorius Lietuvoje Dan Adrian Balanescu.

Šventės dalyviams koncertavo folkloro apeigų grupė „Kūlgrinda“, vadovė Inija Trinkūnienė.  Renginyje dalyvavęs buvęs Panevėžio miesto tarybos narys Vitalijus Satkevičius be kitų dainų, atliko specialiai Marcišorui jo sukurtą dainą „Pavasarėlis“. Moldavų liaudies dainas dainavo bendrijos narys Ștefan Moldoveanu, jam pritarė gausus būrys žiūrovų.  

Renginio dalyviai, aptardami renginį, buvo vieningi – ši šventė skatina prisiminti tautosaką, senelių tradicijas bei legendas.