Knygų apie Lietuvos rusų sentikių raštiją ir ikonų tapybą pristatymas

 

Maloniai kviečiame Jus į knygų apie Lietuvos rusų sentikių raštiją ir ikonų tapybą pristatymą, kuris vyks 2015 m. lapkričio 14 d. (šeštadienį) 16 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje (Universiteto g. 3).

 

Renginio metu, kuris yra X Tarptautinio festivalio "Pokrovskoje kolokola" dalis, bus pristatomos šios knygos:

Жизнь и иконопись Ивана Ипатьевича Михайлова: исследование и альбом. Sudarytojai Mari-Liis Paaver ir Potašenko Grigorijus.

Ivanas Michailovas (1893–1993) – vienas iškiliausių rusų sentikių ikonų tapytojų. Jis įkūrė Vilniaus ikonų tapybos mokyklą. Jo mokiniai ir dabar sėkmingai tęsia kanoninės ikonų tapybos tradicijas Lietuvoje, Latvijoje ir Baltarusijoje.

Knygoje siekiama rekonstruoti ikonų tapytojo biografiją, atskleisti ją kultūriniame, visuomeniniame ir politiniame epochos kontekste. Studijoje taip pat pateikiama jo tapytų ikonų menotyrinė analizė ir 65 reprodukcijos su aprašais.  

 

«Алфавит духовный» Василия Золотова: исследование и текст. Sudarytojai Nadežda Morozova ir Grigorijus Potašenko.

Vasilijaus Zolotovo „Dvasinis alfabetas“, rašytas XIX a. 3–6 deš. Sankt Peterburge, Degučiuose (dab. Zarasų r.) ir Gatčinoje (dab. Leningrado sr.), – tai trumpa enciklopedija, pristatanti bepopių sentikių europinėje Rusijos imperijos dalyje istorijos nuo Rusijos bažnyčios skilimo iki 1859 m. vasario. Čia abėcėlės tvarka išdėstytose skirtingos apimties dalyse pateikiami duomenys apie bepopių sentikių bendruomenių, paskirų religijos veikėjų, įsimintinų įvykių, pamaldų ypatumų ir pan. istoriją.

 

Хронограф Литовский, сиречь Летописец степенный Древлеправославнаго Христианства. Sudarytojai Nadežda Morozova ir Grigorijus Potašenko.

 

„Lietuvos chronografas, arba Senųjų stačiatikių krikščionių metraštis“ – svarbus Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos ir Rusijos rusų sentikių (bepopių) istorijos šaltinis, originalus istoriografijos ir literatūros kūrinys, apimantis beveik 200 metų sentikybės istoriją. Jis sukurtas apie 1847–1853 m. Zarasų rajone Degučių sentikių bendruomenėje. Jos spėjamas autorius Vasilijus Zolotovas. Jis laikytinas būti laikomas pirmuoju Lietuvos rusų istoriku. Tai pirmoji šio šaltinio publikacija.

 

Dalyvauja:

Dvasios tėvas Grigorijus Bojarovas,

dr. Violeta Meiliūnaitė, dr. Nadežda Morozova, doc. Grigorijus Potašenko ir Mari-Liis Paaver

 

Knygų pristatymo metu pasirodys folkloro ansambliai

Arinuška, Bylina (Lietuva) ir Radonica (Rusija)

 

Organizatoriai:

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Kultūrinių bendrijų studijų centras

 Lietuvių kalbos institutas

Lietuvių tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras

 

Daugiau informacijos

tel. + 370 5 268 7293; el. paštu: grigorijus.potasenko@if.vu.lt