Seminaras – diskusija „Lietuvą kuriame kartu: Baltijos kelias ir etninės mažumos“

Lapkričio 13 d. Vilniaus universiteto Istorijos fakultete vyko seminaras – diskusija „Lietuvą kuriame kartu: Baltijos kelias ir etninės mažumos“, minint Baltijos kelio 25-ąsias metines. Renginį organizavo Tautinių bendrijų taryba ir VU Kultūrinių bendrijų studijų centras.

„Baltijos kelias – neregėta ir, ko gero, didžiausia protesto akcija per visą sovietinės imperijos istoriją. Tai pilietinio brandumo, nuoširdžios ir spontaniškos vienybės pavyzdys. Kelyje, greta lietuvių, latvių, estų, stovėjo ir armėnai, baltarusiai, lenkai, rumunai, rusai, totoriai, žydai, kitų tautybių žmonės. Jie pademonstravo, kad kultūrų, tradicijų įvairovė ne skiria, o vienija žmones vardan demokratijos, nepriklausomybės, laisvės ir siekio gyventi demokratinėje,teisinėje valstybėje, kurioje gerai jaustųsi visų tautybių atstovai ir kurios vardas – Lietuva“, - pradėdamas renginį kalbėjo VU Kultūrinių bendrijų studijų centro direktorius doc. dr. Grigorijus Potašenko.

Doc. dr. Algirdas Jakubčionis nušvietė Baltijos kelio organizacinius reikalus, papasakojo apie pasiruošimo šiai akcijai eigą, kontaktus su kaimynais latviais ir estais, apie tai, kokį rezonansą ši taiki manifestacija sukėlė Sovietų Sąjungoje ir pasaulyje.

Kaip tą įvykį prisimena tautinių bendrijų atstovai šiandien, minint Baltijos kelio 25-ąsias metines? Kaip jį vertino tada ir dabar? Apie tai seminare-diskusijoje kalbėjo Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ pirmininkė Lučija Bartkienė, Gudų kultūros draugijos atstovas Olegas Ablažėjus, vertėjas, publicistas Georgijus Jefremovas, Lietuvos armėnų sąjungos narys Ruslanas Arutiunianas, dr. Arūnas Grumadas, Sąjūdžio „Baltijos kelio“ akcijos koordinatorius.  

Renginio metu pristatyta paroda „Lietuvos tautinės bendrijos: istorijos keliu“.

Seminare-diskusijoje dalyvavo tautinių bendrijų, visuomenės atstovai, Vilniaus universiteto studentai.

Renginyje dalyvavo kultūros viceministrė Agneta Lobačevskytė.